272nd Street over Beaver Creek
Good Condition2 years old108 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 3.5w Of Tea |
| Carries | 272nd Street |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 43.44666, -96.91075 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 12.8 ft (3.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 95.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 108 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042007040 |