D St-s280&s1 Onrmp over I 280 Sullivan-s280 Rmp
Fair Condition33 years old24,100 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Mateo |
| Location | 04-sm-280-r25.60-dlc |
| Carries | D St-s280&s1 Onrmp |
| Crosses | I 280 Sullivan-s280 Rmp |
| Coordinates | 37.68302, -122.47197 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 1426.5 ft (434.8 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 5348.0 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,100 (2005) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 13 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 35 0315K |