State Route 1 over Denniston Creek
Fair Condition36 years old15,600 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Mateo |
| Location | 04-sm-001-33.30-hmby |
| Carries | State Route 1 |
| Crosses | Denniston Creek |
| Coordinates | 37.50984, -122.48788 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 91.5 ft (27.9 m) |
| Deck Area | 228.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,600 (2009) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 35 0319 |