I029 S over I229 S & I029 S Off Ramp
Good Condition10 years old29,860 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | I 29 & I 229 Interchange |
| Carries | I029 S |
| Crosses | I229 S & I029 S Off Ramp |
| Coordinates | 43.49115, -96.79344 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 304.1 ft (92.7 m) |
| Max Span | 157.2 ft (47.9 m) |
| Deck Width | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Area | 1659.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,860 (2024) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042066006 |