SR 128 over Tenn. River & Plant Road
Fair Condition63 years old6,357 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Hardin |
| Location | Pickwick Dam |
| Carries | SR 128 |
| Crosses | Tenn. River & Plant Road |
| Coordinates | 35.07361, -88.25111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 3620.1 ft (1103.4 m) |
| Max Span | 210.0 ft (64 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 13351.1 sq m |
| Main Spans | 18 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 1978) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,357 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 67 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 36SR1280001 |