SR 444 over Little Tennessee River
Fair Condition45 years old9,302 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Loudon |
| Location | Below Tellico Dam |
| Carries | SR 444 |
| Crosses | Little Tennessee River |
| Coordinates | 35.78056, -84.25778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 464.9 ft (141.7 m) |
| Max Span | 104.0 ft (31.7 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 1445.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,302 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 67 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53012490001 |