Foothills Parkway over Little River & Walland H
Fair Condition60 years old735 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 0.1 Mi To U.s. Route 321. |
| Carries | Foothills Parkway |
| Crosses | Little River & Walland H |
| Coordinates | 35.71722, -83.81825 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 301.2 ft (91.8 m) |
| Max Span | 88.6 ft (27 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 1009.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 735 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460030P0000000 |