Parson Branch Road over Parson Branch
Poor Condition71 years old1 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 0.1 Miles From U.s. Route |
| Carries | Parson Branch Road |
| Crosses | Parson Branch |
| Coordinates | 35.49956, -83.93219 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 31.5 ft (9.6 m) |
| Max Span | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Width | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Area | 33.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2019) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460039P0000000 |