Dogtown Road over Maxwell Creek
Fair Condition82 years old120 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Mariposa |
| Location | 0.2 Mi E/o Greeley Hill R |
| Carries | Dogtown Road |
| Crosses | Maxwell Creek |
| Coordinates | 37.71631, -120.18969 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Area | 66.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1944 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120 (2004) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 40C0039 |