Roaring Fork Motor over Rocky Spur Branch
Fair Condition63 years old130 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 1.6 Miles From Nps Route |
| Carries | Roaring Fork Motor |
| Crosses | Rocky Spur Branch |
| Coordinates | 35.68036, -83.46447 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.4 ft (10.8 m) |
| Max Span | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Width | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Area | 41.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 130 (2019) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460051P0000000 |