Natchez Trace Park over Big Swan Creek
Fair Condition60 years old460 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Lewis |
| Location | 0.1 Miles From Tn Route 9 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | Big Swan Creek |
| Coordinates | 35.57886, -87.43350 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 300.5 ft (91.6 m) |
| Max Span | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 906.8 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 460 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570002P0000000 |