School House Road over Owens Creek
Fair Condition90 years old380 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Mariposa |
| Location | 0.9 Mi SE Of SR 140 |
| Carries | School House Road |
| Crosses | Owens Creek |
| Coordinates | 37.41593, -120.10087 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 54.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 1970) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 380 (2004) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 40C0053 |