Paxton RD over E Fk Trinity River
Fair Condition47 years old110 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.55 Mi S Of Mackey RD |
| Carries | Paxton RD |
| Crosses | E Fk Trinity River |
| Coordinates | 33.47298, -96.69418 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 62.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 110 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0152001 |