Mcbee RD over Squirrel Creek
Fair Condition46 years old30 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.6 Mi W Of Farmington RD |
| Carries | Mcbee RD |
| Crosses | Squirrel Creek |
| Coordinates | 33.51025, -96.65506 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 57.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0154002 |