Green Mt RD 613 over Chapman Creek
Good Condition58 years old105 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Madera |
| Location | 4.3 Mi W Bailey Flats RD |
| Carries | Green Mt RD 613 |
| Crosses | Chapman Creek |
| Coordinates | 37.25829, -119.95036 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 215.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 41C0017 |