CR 426 over Fresno River
Poor Condition38 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Madera |
| Location | 0.2 Mi S Of SH 41 |
| Carries | CR 426 |
| Crosses | Fresno River |
| Coordinates | 37.33063, -119.65056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.5 ft (28.2 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Area | 654.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2016) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 41C0019 |