Old Sherman RD over Trib Of Mustang Creek
Fair Condition20 years old30 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.15 Mi E Of FM 901 |
| Carries | Old Sherman RD |
| Crosses | Trib Of Mustang Creek |
| Coordinates | 33.64372, -96.84570 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 108.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0194002 |