Plainview Road over Branch Of Harris Creek
Fair Condition28 years old300 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.6 Mi E Of SH 289 |
| Carries | Plainview Road |
| Crosses | Branch Of Harris Creek |
| Coordinates | 33.69498, -96.67352 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 85.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0201003 |