Hazelwood RD over Elba Creek
Good Condition9 years old80 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.60 Mi S Of US 82 |
| Carries | Hazelwood RD |
| Crosses | Elba Creek |
| Coordinates | 33.66289, -96.75949 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Other |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 183.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0202003 |