Washington AVE over Sand Creek
Fair Condition15 years old1,142 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.50 Mi W Of FM 1417 |
| Carries | Washington AVE |
| Crosses | Sand Creek |
| Coordinates | 33.64235, -96.64846 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 129.9 ft (39.6 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 483.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,142 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0203002 |