Wall ST RD over Buck Creek
Fair Condition37 years old834 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 1.85 Mi S Of FM 902 |
| Carries | Wall ST RD |
| Crosses | Buck Creek |
| Coordinates | 33.49446, -96.77179 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 76.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 834 (2023) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0245002 |