AVE 11 over Cottonwood Creek
Fair Condition49 years old425 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Madera |
| Location | 0.07 Mi W RD 28 1/2 |
| Carries | AVE 11 |
| Crosses | Cottonwood Creek |
| Coordinates | 36.90935, -120.03031 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 116.1 ft (35.4 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 332.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 425 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 41C0024 |