Jp Cave RD over Calf Creek
Fair Condition37 years old637 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.25 Mi N Of FM 697 |
| Carries | Jp Cave RD |
| Crosses | Calf Creek |
| Coordinates | 33.61901, -96.54406 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 79.1 ft (24.1 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 161.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 637 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0276001 |