Smith Oak RD over Blue Creek
Fair Condition30 years old148 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.10 Mi N Of US 82 |
| Carries | Smith Oak RD |
| Crosses | Blue Creek |
| Coordinates | 33.63551, -96.50254 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 226.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 148 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0280001 |