County Line RD over Hurricane Creek Trib
Good Condition39 years old97 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.30 Mi W Of US 75 |
| Carries | County Line RD |
| Crosses | Hurricane Creek Trib |
| Coordinates | 33.40025, -96.58418 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 56.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 97 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0295001 |