College ST over Stream
Fair Condition62 years old900 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Lawrence |
| Location | 0.1 Mi W Jct SR 33 |
| Carries | College ST |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 34.47603, -87.29482 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 99.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2002) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 008233 |