CR 21 over Berenda Creek
Fair Condition76 years old159 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Madera |
| Location | 0.17 Mi N AVE 19 |
| Carries | CR 21 |
| Crosses | Berenda Creek |
| Coordinates | 37.02781, -120.16597 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 170.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1972) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 159 (1980) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 41C0029 |