Hogtown RD over Spring Creek
Fair Condition36 years old348 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.70 Mi E Of US 377 |
| Carries | Hogtown RD |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 33.52479, -96.89608 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 120.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 348 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0383001 |