RD 24 over Dry Creek
Fair Condition52 years old100 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Madera |
| Location | 0.1 Mi N AVE 18 1/2 |
| Carries | RD 24 |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 37.01976, -120.11055 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 59.1 ft (18 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 167.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (1979) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 41C0038 |