Whiting RD over Corneliason Creek
Fair Condition27 years old172 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.4 Mi N Of US 69 |
| Carries | Whiting RD |
| Crosses | Corneliason Creek |
| Coordinates | 33.65872, -96.43905 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 52.5 ft (16 m) |
| Max Span | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 126.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 172 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0479001 |