Muncy RD over Stanley Creek
Fair Condition29 years old268 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.35 Mi S Of SH 121 |
| Carries | Muncy RD |
| Crosses | Stanley Creek |
| Coordinates | 33.41927, -96.67674 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 168.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 268 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0504002 |