D ST over Fresno River
Good Condition54 years old8,376 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Madera |
| Location | N/o Central AVE |
| Carries | D ST |
| Crosses | Fresno River |
| Coordinates | 36.96788, -120.06312 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 193.9 ft (59.1 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Area | 1152.5 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,376 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 122 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 41C0040 |