Luella RD over Draw
Fair Condition34 years old381 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 2.15 Mi S Of FM 1417 |
| Carries | Luella RD |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 33.57387, -96.57128 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 119.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 381 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0538003 |