S Park AVE over Iron Ore Creek
Fair Condition33 years old180 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.1 Mi S Of Lp 503 |
| Carries | S Park AVE |
| Crosses | Iron Ore Creek |
| Coordinates | 33.71734, -96.56936 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 96.1 ft (29.3 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 275.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0598001 |