Star RD over Iron Ore Creek
Fair Condition31 years old277 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 1.00 Mi N Of US 69 |
| Carries | Star RD |
| Crosses | Iron Ore Creek |
| Coordinates | 33.70707, -96.47341 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 444.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 277 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0626001 |