Anderson RD over Trib Of Big Mineral Crk
Fair Condition43 years old632 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 1.1 Mi W Of US 377 |
| Carries | Anderson RD |
| Crosses | Trib Of Big Mineral Crk |
| Coordinates | 33.67256, -96.92566 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Area | 43.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 632 (2023) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0821002 |