Scarbrough RD over Sandy Creek
Fair Condition36 years old159 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 1.60 Mi N Of Dixie RD |
| Carries | Scarbrough RD |
| Crosses | Sandy Creek |
| Coordinates | 33.74219, -96.88159 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 110.9 ft (33.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 250.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 159 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0825001 |