F.a.s.03 over Copperas Creek
Good Condition62 years old165 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Bibb |
| Location | 5.5 Mi E Al 82 On Co 20 |
| Carries | F.a.s.03 |
| Crosses | Copperas Creek |
| Coordinates | 32.94082, -86.97917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 242.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 165 (1989) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 008234 |