SH 199 WB over FM 730
Fair Condition66 years old12,816 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | SH 199 At FM 730 |
| Carries | SH 199 WB |
| Crosses | FM 730 |
| Coordinates | 32.90188, -97.55112 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 520.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,816 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840017103025 |