FM 51 over Willow Creek
Good Condition22 years old11,110 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 2.5 Mi N Of FM 920 |
| Carries | FM 51 |
| Crosses | Willow Creek |
| Coordinates | 32.80770, -97.78076 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 383.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,110 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840031302038 |