Co RD 9 over Walker Branch
Poor Condition62 years old268 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Macon |
| Location | 2.3 Mi East Of Sr229 |
| Carries | Co RD 9 |
| Crosses | Walker Branch |
| Coordinates | 32.44705, -85.86952 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 155.8 ft (47.5 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Area | 793.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 268 (2016) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 008263 |