FM 1885 over Turkey Creek
Good Condition69 years old2,117 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 4.6 Mi W Of FM 113 |
| Carries | FM 1885 |
| Crosses | Turkey Creek |
| Coordinates | 32.92033, -98.05772 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 135.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,117 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840053905017 |