FM 113 over Dry Creek
Fair Condition62 years old1,655 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 2.7 Mi N Of US 180 |
| Carries | FM 113 |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 32.83559, -97.98694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 290.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,655 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840071702005 |