FM 2580 over Brazos Riv/e El Camino R
Fair Condition47 years old3,066 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 8.5 Mi N Of FM 4 |
| Carries | FM 2580 |
| Crosses | Brazos Riv/e El Camino R |
| Coordinates | 32.57613, -97.82150 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 757.9 ft (231 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 2679.6 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,066 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840160102008 |