FM 1886 over Silver Creek
Fair Condition64 years old4,347 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 4.00 Mi E Of FM 730 |
| Carries | FM 1886 |
| Crosses | Silver Creek |
| Coordinates | 32.82887, -97.57632 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 355.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,347 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840160501003 |