FM 2421 over Gourdneck Creek
Good Condition49 years old2,079 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 8.5 Mi N Of FM 920 |
| Carries | FM 2421 |
| Crosses | Gourdneck Creek |
| Coordinates | 32.89717, -97.82382 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 124.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,079 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840243501002 |