FM 3028 over Rock Creek
Good Condition11 years old2,238 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 2.1 Mi. W. Of FM 113 |
| Carries | FM 3028 |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 32.74862, -98.04915 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 225.1 ft (68.6 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 878.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,238 (2019) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840293002002 |