Bear Creek R Pct 4 over Bear Creek
Good Condition5 years old388 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 3.6 Mi W Of Kelly RD |
| Carries | Bear Creek R Pct 4 |
| Crosses | Bear Creek |
| Coordinates | 32.63515, -97.62803 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 118.1 ft (36 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 316.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 388 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840AA0279002 |