SH 217 over Tierra Blanca Creek
Good Condition16 years old5,646 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 0.6 Mi W. Of IH 27 |
| Carries | SH 217 |
| Crosses | Tierra Blanca Creek |
| Coordinates | 34.97966, -101.89314 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 639.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,646 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 041910046401141 |