FM 168 over Draw
Good Condition68 years old259 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 3.7 Mi S Of FM 1714 |
| Carries | FM 168 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 34.86352, -102.11573 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 159.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 259 (2022) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 041910087404001 |